Teatr Pierwszego Kontaktu

Teatr Pierwszego Kontaktu

Teatr Pierwszego Kontaktu powołany został do życia w 2005 roku przez aktorów teatru Scena 6: Tomasza Załuckiego i Mariolę Załucką (Strzelczyk), we współpracy z jego twórcą Henrykiem Kowalczykiem. Jest to teatr autorski, główną metodą pracy są improwizacje będące materiałem wyjściowym do tworzonego spektaklu. Zespół aktorski złożony jest ze studentów i absolwentów lubelskich uczelni. Autorem muzyki do spektakli jest gitarzysta, muzykoterapeuta Maciej Wieżyński, za scenografie odpowiada plastyk Aleksandra Kędziora.

W ciągu kilku lat działalności TPK zdobył kilka głównych nagród na ogólnopolskich konkursach teatralnych.

Od 2007 roku Teatr Pierwszego Kontaktu działa w Domu Kultury "Błonie" w Lublinie.

„Witkacy: bez końca”

""Witkacy:

»Witkacy był artystą wszechstronnym – malował, pisał prozę oraz dramaty. Sam często narzekał, że odbiorcy nie potrafią poprawnie interpretować jego dzieł. Krążą legendy, że był narkomanem, który dzięki używkom potrafił spotęgować swój talent, to dzięki wizjom powstawały jego największe dzieła. Tajemnicza jest także śmierć twórcy. Oficjalnie popełnił on samobójstwo, jednak zeznania jedynego świadka dziwnie często się zmieniały, samego ciała zaś nigdy nie ekshumowano. Może Witkacy wcale nie umarł? Sztuka „Witkacy: bez końca” to pokazanie artysty w chwili ostatecznej spowiedzi, rozrachunku z życiem (…) zobaczyć będzie można twórcę odartego z "maski".

Sztuka inspirowana jest dramatem Witkiewicza „Matka” ,przytacza także wspomnienia Czesławy Korzeniowskiej, ostatniej partnerki życiowej twórcy. Z Witkacym łączą ją szczególne wspomnienia, próbowała ona wraz z mężczyzną popełnić samobójstwo w Jeziorach. Jej późniejsze zeznania na ten temat są niespójne, podejrzanie różne. Stąd właśnie wzięły się twierdzenia o rzekomej mistyfikacji – Witkacy miał tylko udać własną śmierć. Tych tez nigdy nie potwierdzono, ale co ważniejsze, nigdy też ostatecznie nie wykluczono.

Bohaterem sztuki jest sam Witkacy, tym razem bez "maski" – jest po prostu sobą. Staje wobec widzów w obliczu ostatecznego rozrachunku ze światem i z samym sobą. Wychodzi na jaw, że jest to osoba niezrozumiana przez własne otoczenie, zamknięta w świecie własnych idei i fantazji, zupełnie niepotrafiąca odnaleźć się w otaczającym ją świecie.

Sztukę reżyseruje Tomasz Załucki, on także jest twórcą scenariusza. Maciej Wieżyński odpowiada za aranżację muzyczną, za scenografię zaś – Aleksandra Kędziora. W rolach głównych wystąpią między innymi Rafał Radliński, Dorota Nowak, Paweł Pasieczny oraz Anna Sowa.«

Plakat spektaklu

©2005 - 2013
ACK UMCS "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16, 20-031 Lublin